Jižní Morava - umístění
Jihomoravský kraj tvoří bez nadsázky křižovatku Evropy. Od pradávna se na jeho území protínaly cesty mezi východem a západem, severem a jihem. I dnes kraj láká polohou na jihovýchodě České republiky, na hranicích s Evropskou unií. Kromě historických památek a přírodních atraktivit, z nichž některé dokonce chrání UNESCO, přitahuje do Jihomoravského kraje návštěvníky srdečnost a pohostinnost jeho obyvatel, ale i hrdost na to, že žijí na jižní Moravě. Posuďte sami, že mají být na co hrdí. Jižní Morava nabízela po staletí příjemné místo k životu. V úrodné krajině jako důsledek těchto příznivých podmínek napočítáme nyní celkem 647 obcí. Najdeme mezi nimi nejen starobylá města s historickými jádry, ale i malebné vesnice, které si dodnes zachovaly půvab života plného tradic. Nechybějí však ani ukázky moderní architektury svědčící o tom, že území Jihomoravského kraje náleží k oblastem, kde se uplatňovaly moderní názory na život a bydlení Centrem kraje je Brno, druhé největší město v České republice s asi 380.000 obyvateli, což současně představuje asi třetinu obyvatel celého kraje. Najdeme zde důkazy, jak vypadalo středověké město (Dům pánů z Kunštátu, Schwanzův dům, Stará radnice, Měnínská brána), současně si však můžeme udělat představu, jak se měnily názory na bydlení v posledních dvou stoletích (Kleinův palác, vila Tugendhat). Další velká města jsou Znojmo, jež je městskou památkovou rezervací, a také Břeclav a Hodonín, jejichž současný vzhled nejvíce ovlivnilo 19. a 20. století. Dějiny nejen jižní Moravy, ale mnohdy celé Evropy procházely a zanechaly své stopy ve zdech dalších jihomoravských měst jako je Mikulov, Slavkov u Brna, Boskovice, Vyškov nebo Strážnice. Nesmazatelně se do očí i srdcí návštěvníků zapisují lidnaté slovácké dědiny s malebnými „předměstími“ vinných sklípků, stejně jako vesnice a městečka schoulená v Moravském krasu, jež umně zasazená do přírody vytvářejí neopakovatelný půvab kraje. Jižní Morava stále zůstává příjemným místem k životu.
Přírodní podmínky na Jižní Moravě
Přírodní krásy a jejich neporušenost neodmyslitelně patří k Jihomoravskému kraji. UNESCO zapsalo do svých seznamů hned tři jihomoravská území, nejvíce v České republice - Lednicko-valtický areál, biosférické rezervace Pálava a Bílé Karpaty. Leží tu jeden ze čtyř národních parků ČR – Podyjí. V roce 1956 zde vznikla nejstarší chráněná krajinná oblast v republice – Moravský kras.
Jihomoravský kraj - Rozdělení
V severní části se rozprostírá Moravský kras s rozsáhlými jeskynními komplexy, nejhlubší propastí Macochou, skalními útvary na úbočích hluboce zařezaných žlebů a množstvím chráněných lokalit. Mnohé z jeskyní jsou zpřístupněny. Jižní část kraje je převážně rovinatá, je pro ni typická symbióza polí, luk a vinic s tokem řeky Dyje, která tu na svém dolním toku od pradávna vytvářela lužní lesy. Od ní se odpojuje řada zavodňovacích kanálů, člověk tu vybudoval množství rybníků. Vodní plochy se staly hnízdištěm vodního ptactva nebo jen dočasnou zastávkou při jeho tazích. Nad rovinatou krajinou se jako symbol jižní Moravy tyčí Pavlovské vrchy, místo výskytu teplomilné flóry a fauny. Unikátním příkladem harmonického spojení přírodních krás a zásahů člověka je Lednicko –valtický areál. Ve východní části se krajina za řekou Moravou pozvolna zdvíhá do kopců Bílých Karpat. Táhlé hřebeny s orchidejovými lukami, skupiny osamělých stromů, ale i samoty a rázovité vesnice obklopené políčky a pastvinami patří k nejcennějším přírodním oblastem ve střední Evropě. Nejvyšší hora Bílých Karpat Velká Javořina (970 m) je současně i nejvyšší horou Jihomoravského kraje. Krajina kolem města Brna je ovlivněna existencí velké městské aglomerace, ale na rozdíl od jiných průmyslových center nejsou tyto důsledky příliš znatelné. Říká se, že město má jedno z nejkrásnějších okolí – na severu k jeho domům těsně přiléhají lesy Moravského krasu, na jihu se otevírá do otevřené roviny jižní Moravy, u hranic města šplouchají vody Brněnské přehrady. Značené turistické cesty a cyklistické trasy začínají často bezprostředně u zastávek městské hromadné dopravy. V okolí města najdeme několik lokalit s nejsevernějším výskytem jednotlivých druhů teplomilné flóry (Santon, Větrníky).