Přehradní nádrže, které byste v Česku měli navštívit

Patříte k milovníkům vodních ploch? Pak jistě víte, že ani kvůli plážím nemusíte vyrážet za hranice České republiky. Je jich tu více než dost, a to samé se dá říci o dalších vodních dílech. Jsou to přehradní nádrže. U mnohých z nich se můžete zastavit a kochat krásným výhledem, jiné lze dokonce využít i k osvěžení při koupání. My Vás teď seznámíme s těmi největšími v Česku.

  • Lipno I
  • Orlík
  • Novomlýnská
  • Švihov
  • Nechranice
  • Slapy

Přehradní nádrže a jejich velikosti

Určitě Vás bude zajímat, jakou plochou se pyšní největší vodní nádrže ČR. Prostřednictvím níže uvedené tabulky Vám prozradíme nejenom jejich rozlohu v hektarech, ale také rok dokončení, abyste měli lepší představu o jejich minulosti.

Vodní nádržRok dokončeníRozloha
Lipno I19574 909,76 ha
Orlík19602 545,54 ha
Novomlýnská19881 668 ha
Švihov19681 337,55 ha
Nechranice19681 307,77 ha
Slapy19551 241,15 ha
Jaké jsou největší vodní plochy v České republice?

Výše uvedené nádrže svým výskytem pokrývají v podstatě celou Českou republiku od Jihočeského kraje, přes Ústecký kraj až po Jihomoravský kraj.

Poznejte i menší vodní nádrže

Výlet s rodinou nebo s přáteli pochopitelně nemusíte plánovat jenom k velkým vodním nádržím. Existují i menší přehradní nádrže s rozlohou do 2,5 km2. I ty mají své kouzlo a osloví Vás řadou zajímavostí. Na řece Lučině lze zmínit nádrž Žermanice. Na Vltavě se vydejte k přehradě Kamýk. Pokud jde o řeku Jihlavu, okouzlující je vodní dílo Mohelno. Divoká Orlice naopak nabízí přehradu zvanou Pastviny.

V Česku jsou nejenom přehradní nádrže

Nutno zmínit, že na našem území se nachází nejen přehradní nádrže. Unikátností je také jezová zdrž, jíž v Ústeckém kraji na řece Labi představuje Střekov. Zdymadlo vybudované v roce 1935, které je velice často označováno jako Masarykova zdymadla nebo Zdymadla T. G. Masaryka. I sem mohou vést Vaše kroky při hledání zajímavých vodních děl v Česku.