Svatojakubská cesta láká hlavně dálkové turisty

Svatojakubská cesta představuje jednu z forem cestovního zážitku. Osloví především pěší turisty a zároveň nábožensky smýšlející lidi. Ať už se na ní vydáte z jakéhokoliv důvodu, bude jistě plná nejrůznějších krás. Pojďme si ale nejprve říci, co to Svatojakubská cesta je a kam směřuje.

Svatojakubská cesta a její historie

Cesta svatého Jakuba nebo také Camino de Santiago je označením historické poutní cesty, jíž absolvují poutníci více jak tisíc let. Vede různými evropskými zeměmi s jediným cílem. Tím je hrob sv. Jakuba Staršího nacházejícího se v katedrále v Santiagu de Compostela. Tato katedrála leží ve španělské Galicii.

Značení cesty sv. Jakuba

Tato cesta vede do Španělska z Itálie, Portugalska, Německa i Francie. Její trasa je velice dobře značena a provádí turisty po historických poutních cestách. Využíváno je dvanáct základních tras v délkách od 100 km do 1 000 km.

Tato trasa pochopitelně vede také skrze Českou republiku, i když její původní směr už není moc dobře znám. Postupem času byly tedy stanoveny nové trasy kopírující náboženské objekty spjaté právě s postavou sv. Jakuba.

Česká Svatojakubská cesta má jižní větev vedoucí z Karlštejna přes Dobříš, Nepomuk směrem k hraničnímu přechodu Všeruby. Naopak severní cesta se táhne na Plasy, Kladruby a končí u hraničního přechodu Železná ruda.

Svatojakubská cesta musí mít alespoň 100 km

Aby cestovatelé získali diplom za to, že absolvovali tuto známou poutní cestu, musí mít průkaz poutníka neboli Credencial del peregrino, do něhož jsou sbírána razítka. Diplom je vystavován po ujití alespoň sto kilometrů. Svatojakubská cesta je však výzvou i pro ty, kdo chtějí mít v nohách doslova stovky kilometrů. Cestou lze samozřejmě využívat různých ubytovacích zařízení. Například ve Španělsku jsou to speciální poutní ubytovny. Ideální řešení i pro digitální nomády.

Pokud Vás tato cesta zajímá a rádi byste se na ni vydali, vyrazte ideálně v květnu a červnu. Popřípadě v září a říjnu, kdy je příjemnější počasí.